یکشنبه ۱۵ تیر سال ۱۳۹۹

تنوع سنگ ساختمانی در ایران

کشور ایران در زمینه تولید و فرآوری سنگ ساختمانی جز 10 کشور برتر دنیا می‌باشد . یکی از خصوصیات معادن ایران در تنوع رنگ هایی است که می‌توان از این بازی رنگ به رنگ بندی شهر کمک کرد. برای نمونه می‌توان به سنگ تراورتن عباس آباد اشاره داشت که درارای زمینه رنگی سفید می‌باشد.

سنگ از قدیمی‌ترین مصالح است ک بشر از دیر باز تا به امروز به عنوان ابزار کار و وسایل جنگی مورد استفاده قرار داده است و در گستره‌ی زمانی از سنگ‌ها با کاربری ساختمانی و تزئینی استفاده شده است. آثار به جا مانده از مصرف چنین سنگ هایی (ساختمانی و تزئینی) در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان می‌توان دید.

قبل از سال 1366استخراج سنگ در معادن به روش انفجاری انجام می‌شد که تنها 5 درصد از مواد معدنی و 95 درصد به صورت لاشه‌های سنگ از بین می‌رفت. از سال 1366 به بعد وزارت صنایع و معادن با ورود دستگاه‌های سیم برش موافقت کرد که در این صورت سنگ تا 35 درصد افزایش یافت ولی باز هم 65 درصد از چرخه فرآوری سنگ از بین می‌رفت. طبق آمار رسمی مرکز آمار سال 1392 تعداد کل معادن کشور 5316 بود، که از این تعداد 25 درصد یعنی 1300 معدن جز سنگ‌های ساختمانی و تزئینی می‌باشند. 

ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان حدود 15 میلیارد تن بوده که شامل: گرانیت، مرمریت، مرمر، لایم استون، تراورتن،چینی و کریستال می‌باشد.

ذخایر معادن سنگ‌های تزئینی در ایران بیش از 1/5 میلیارد تن است و از این رو ایران در رتبه بندی جهانی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر کیفیت، رنگ و تنوع سنگ‌های ساختمانی در رتبه اول جهان قرار دارد. سنگ‌های تزئینی در مقایسه دیگری به لحاظ تولید در فهرست 7 کشور اول جهان جای دارد. 14 درصد از میزان اشتغال کل معادن کشور به حوزه‌ی معادن سنگ‌های تزئینی تعلق دارد و در حاب حاضر ایران تنها تولید کننده‌ی تراورتن قرمز در جهان است.


پیام یا سوال خود را برایمان بفرستید

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.*

*

مشاوره قبل از خرید